مشاوره مدیریت

مرکز مشاوره مدیریت

به طور خلاصه، مشاوران مدیریت مشکلات بزرگ و پیچیده را برای سازمان ها حل می کنند. مشاوران مدیریت، کارشناسان حرفه ای هستند که راه حل ها و استراتژی هایی را برای بهبود سلامت مالی و عملیاتی یک سازمان ارائه می کنند. توصیه های ارائه شده توسط مشاوران مدیریت با حجم زیادی از تحقیقات و داده ها پشتیبانی می شود.

بیزینس کوچ بین المللی

مشاوره

مشاوره کسب و کار مدیریت چیست؟

مشاوره مدیریت مشکلات را حل مینماید.

به طور خلاصه، مشاوران مدیریت مشکلات بزرگ و پیچیده را برای سازمان ها حل می کنند. مشاوران مدیریت، کارشناسان حرفه ای هستند که راه حل ها و استراتژی هایی را برای بهبود سلامت مالی و عملیاتی یک سازمان ارائه می کنند. توصیه های ارائه شده توسط مشاوران مدیریت با حجم زیادی از تحقیقات و داده ها پشتیبانی می شود.

مشتریان مشاوران مدیریت را در درجه اول به عنوان تحلیلگرهای شخص ثالث عینی یک سازمان، از جمله مشاغل، مؤسسات دولتی، سازمان های غیرانتفاعی و غیره استخدام می کنند. اغلب اوقات، سازمان‌ها می‌توانند چنان در تعصبات و دیدگاه‌های خود غرق شوند که می‌توانند عینیت مورد نیاز برای اتخاذ بهترین تصمیم‌های استراتژیک و عملیاتی را از دست بدهند.

مواقع دیگر، این سازمان ها به سادگی با مشکلاتی مواجه می شوند که قبلاً هرگز تجربه نکرده بودند. در این موارد، شرکت‌های مشاوره مدیریتی که روی پروژه‌های مشابه برای سایر مشتریان کار کرده‌اند، می‌توانند تخصص و مشاوره صنعت خود را ارائه دهند. به عنوان مثال، یکی از رایج‌ترین پروژه‌های مشاوره شامل کاهش هزینه‌ها است، زمانی که یک شرکت خیلی سریع رشد کرده و در اوج بازدهی کار نمی‌کند. یک شرکت مشاوره ای که روی پروژه های کاهش هزینه برای صدها شرکت در صنایع مختلف کار کرده است، به وضوح می تواند از تخصص خود برای کمک به مشتری استفاده کند.

 مشاوران مدیریت چه می کنند؟

مشاوران مدیریت با ارائه مشاوره تخصصی برای حل مشکلات و تشویق به رشد، با کسب و کارها برای بهبود عملکرد آنها همکاری می کنند. آنها با مشاغل در طیف گسترده ای از بخش ها از جمله استراتژی تجاری، امور مالی، منابع انسانی و بازاریابی کار می کنند. این فقط شرکت های خصوصی نیستند – بسیاری از موسسات دولتی از مشاوره مدیریت برای بهبود عملکرد و کارایی خود استفاده می کنند.

به طور اساسی، نقش مشاور ارائه ممیزی از رویه‌های جاری، توصیه‌های آنها برای بهبود و برنامه عملی برای اجرا به مشتری است. آنها می توانند توسط یک کسب و کار برای مشاوره به مدیریت ارشد در مورد یک پروژه خاص یا به طور گسترده تر در مورد ساختار و عملکرد یک شرکت وارد شوند.

چرا کسب و کارها از مشاوران مدیریت استفاده می کنند؟

مشاور مدیریت اغلب شکاف مهارتی یک کسب و کار را پر می کند. دریافت کمک خارجی می تواند بسیار ارزان تر از استخدام افراد جدید یا حتی یک تیم برای مدیریت یک پروژه یا کار باشد.

یک مشاور احتمالاً در زمینه خاصی تخصص دارد که ممکن است یک تجارت داخلی آن را نداشته باشد. بعلاوه، آنها می توانند روی پروژه حاضر تمرکز کنند بدون اینکه حواسشان به اجرای روزمره کسب و کار پرت شود. مشاوره‌ها در مواردی که ارائه می‌دهند طیف وسیعی دارند، شرکت‌های بزرگ‌تر راه‌حل‌های نهایی را ارائه می‌کنند در حالی که دیگران ممکن است تخصص خود را در یک زمینه خاص متمرکز کنند.

پروژه مشاوره مدیریت چگونه کار می کند؟

از آنجایی که آنها معمولاً در مورد یک موضوع خاص مشاوره ارائه می دهند، کار یک مشاور استراتژی تمایل به تجزیه و تحلیل داده های زیادی دارد. یک پروژه معمولاً به صورت زیر انجام می شود:

  • تعریف مشکل – ما در صدد حل چه مشکلی هستیم؟
  • رویکرد – چگونه می خواهیم این مشکل را بررسی کنیم؟
  • جمع‌آوری داده‌ها – هر آنچه را که می‌توانیم درباره این موضوع پیدا کنیم
  • تجزیه و تحلیل داده ها – داده های ما چه چیزی را نشان می دهد؟
  • مشاوره – بهترین راه حل با توجه به داده ها و تخصص ما چیست؟
  • پیاده سازی – تغییرات مثبت را بر اساس توصیه ها اعمال کنید

 چه زمانی باید درخواست داد؟

برای نقش‌های فارغ‌التحصیل در اکثر مشاوران بزرگ، مهلت درخواست‌ها بین پایان ماه اوت و دسامبر در سال آخر شما است، اما نقش‌ها اغلب بر اساس اولویت اول تکمیل می‌شوند.

فرآیند درخواست معمولاً شامل ارسال پاسخ به سؤالات و رزومه شما، تکمیل آزمون‌های آنلاین و سپس رفتن به یک مرکز ارزیابی است. اغلب یک مطالعه موردی به عنوان بخشی از این مرحله وجود خواهد داشت که توانایی شما را برای ارائه راه حل برای مشکلات تجاری که در صورت استخدام با آنها مواجه خواهید شد، آزمایش می کند. در نهایت، ممکن است یک مصاحبه نهایی با یک مشاور ارشد قبل از پذیرش در کسب و کار انجام شود.

 مشاور مدیریت روزانه چه می کند؟

بسته به پیشرفت پروژه، پنج نوع کار اصلی وجود دارد که یک مشاور مدیریت روی آن کار خواهد کرد.

هدف را درک کنید

درک آنچه مشتری به دنبال آن است برای موفقیت پروژه مشاوره اساسی است. مشاوران زمان قابل توجهی را با تیم مدیریت مشتری صرف می کنند تا با هدف هماهنگ شوند. همچنین چندین بحث در مورد منابع مورد نیاز مشاوران وجود دارد، مانند دسترسی به اطلاعات مالی و مصاحبه با کارکنان کلیدی. مشاوران معمولاً با فرضیه‌ای در مورد راه‌حل‌های بالقوه شروع می‌کنند و به داده‌های مناسبی که برای آزمایش نظریه‌های خود نیاز دارند فکر می‌کنند.

جمع آوری داده ها و تحقیق

مشاوران مدیریت زمان زیادی را صرف جمع آوری داده های مناسب برای حمایت از فرضیه های خود می کنند. این می تواند شامل بررسی ارقام مالی داخلی یک شرکت، میزبانی گروه های متمرکز با اشخاص ثالث، ریختن گزارش های تحقیقاتی صنعت، مصاحبه با کارکنان شرکت و موارد دیگر باشد. همه این کارها معمولاً شامل فایل‌های انبوه با مقادیر زیادی داده خام در اکسل می‌شود که باید ساختار یافته و معنادار شوند.

انجام تجزیه و تحلیل عمیق

با در دست داشتن داده ها، مشاوران مدیریت بر روی دستیابی به بینشی تمرکز می کنند که برای کشف آنها پول می گیرند. مشاوران معمولا داده ها را در اکسل سازماندهی می کنند و قطعات کلیدی اطلاعات را در نمودارها و نمودارها در پاورپوینت استخراج می کنند. این تجسم‌ها اغلب به کشف راه‌حل‌های بالقوه برای پرونده کمک می‌کنند، که می‌تواند منجر به رفتن پرونده به چندین جهت غیرمنتظره شود. همچنین بحث های زیادی در تیم مشاور در رابطه با تفسیر صحیح داده ها وجود دارد.

جلسات با مشتریان

در طول یک پروژه، جلسات بسیار زیادی بین مشاوران و مشتری وجود دارد. این جلسات همیشه با مدیران سی سوئیت نیست، بلکه افرادی هستند که مشتری برای هماهنگی با تیم مشاوره (معمولاً معاونان، مدیران و غیره) منصوب می‌کنند. چیزی که اکثر غیر مشاوران نمی دانند این است که تا زمانی که محصول نهایی به مشتری ارائه می شود، هیچ شگفتی بزرگی برای مشتری وجود ندارد. مشاوران هر چند روز یا چند هفته یک بار به‌روزرسانی‌های مداوم را برای فرد مورد نظر ارائه می‌کنند، که بازخورد و راهنمایی مداوم ارائه می‌کند و سالمندان خود را به‌روزرسانی می‌کند.

  • ایجاد محصولات تحویلی

پاورپوینت و اکسل بهترین دوستان مشاور مدیریت هستند. مشاوران ساعت های زیادی را صرف می کنند تا مطمئن شوند همه جزئیات کامل هستند و از قبل ساخته می شوند جملاتی که پاک و قابل درک هستند، اما همچنین روشنگر و قدرتمند هستند. بخش بزرگی از زمان مشاور صرف ایجاد محصولاتی می شود که به طور مداوم توسط اعضای ارشد تیم مشاوره و همچنین توسط اعضای جوان تیم مشتری بررسی می شود. این بررسی‌ها منجر به بازنگری‌های دائمی می‌شود تا زمانی که ارائه برای تحویل به تیم مدیریت ارشد مشتری آماده شود.

 حرفه ای مشاوره مدیریت:

  • فرصت های یادگیری فوق العاده

شرکت های مشاوره مدیریت فرصت یادگیری شگفت انگیزی را برای مشاوران در تمام سطوح ارائه می دهند. این به چند دلیل است:

با بزرگترین شرکت های دنیا کار کنید

از آنجایی که پروژه‌های مشاوره بسیار گران هستند، فقط شرکت‌های بزرگ می‌توانند از عهده آن برآیند. کار بر روی پروژه‌های مقیاس بزرگ فرصت‌های فراوانی را برای آشنایی با مشکلاتی که بزرگ‌ترین شرکت‌ها با آن روبرو هستند و نحوه حل آنها فراهم می‌کند.

قرار گرفتن در معرض مدیریت سطح بالا

پروژه های مشاوره معمولاً مهمترین اعضای تیم مدیریت مشتری را شامل می شود. اینکه بتوانید با آنها درباره استراتژی بحث کنید و یاد بگیرید که چگونه آنها فکر می کنند قرار گرفتن در معرض شگفت انگیز است، به ویژه برای مشاوران جوان.

از همکاران باهوش و باهوش یاد بگیرید

بیشترین چیزی که در یک شرکت مشاوره مدیریت می آموزید اغلب از همکاران شما خواهد بود. شرکت‌های مشاوره فقط کرم محصول را استخدام می‌کنند و شما همکاران کسانی هستید که اکثر اوقات با آنها ارتباط برقرار می‌کنید.

انعطاف پذیری و تنوع

شرکت های مشاوره مدیریت فرصتی منحصر به فرد برای یادگیری از طیف وسیعی از افراد، مشکلات و صنایع ارائه می دهند.

مکان ها و رئیس های مختلف

از آنجا که مشاوران مدیریت بر اساس پروژه به پروژه کار می کنند، آنها به یک مدیر یا مکان ثابت نیستند. این بدان معنی است که اگر تجربه خوبی با یک تیم یا مکان خاص نداشته باشید، برای مدت طولانی در آن موقعیت گیر نخواهید کرد. از طرف دیگر، اگر تجربه خوبی داشته باشید، می توانید درخواست همکاری با همان تیم را داشته باشید.

طیف گسترده ای از اهداف در چندین پروژه

هر چه جوان تر باشید، با طیف وسیع تری از پروژه ها مواجه خواهید شد. یک پروژه ممکن است شامل یک هدف کاهش هزینه باشد، در حالی که پروژه بعدی می تواند در مورد ورود به یک بازار جدید باشد. قرار گرفتن در معرض پروژه های مختلف باعث پیشرفت حرفه ای عالی می شود.

پروژه ها در صنایع مختلف

اکثر مشاوران مدیریت در مراحل ابتدایی حرفه خود کلی گرا هستند، به این معنی که آنها در صنعت ناشناس هستند. این بدان معناست که یک پروژه می تواند در صنعت بهداشت و درمان باشد در حالی که پروژه بعدی می تواند در صنعت نفت باشد. هر صنعتی دارای ویژگی های متفاوت و درس های یادگیری منحصر به فرد خود است. زمینه های کمی به جز مشاوره مدیریت وجود دارد که فرصتی برای یادگیری در مورد صنایع مختلف در یک شغل فراهم می کند.

فرصت های شگفت انگیز خروج

داشتن شرکت هایی مانند مک کینزی و شرکت یا مشاور دیلویت در رزومه کاری شما، زندگی استخدام پس از مشاوره شما را بسیار آسان تر می کند. مشاوران مدیریت یکی از پرطرفدارترین کارکنان شرکت ها در تمام صنایع هستند. فارغ التحصیلان مشاوره به ویژه در شرکت های برتر اغلب به مدیران سطح C-Suite تبدیل می شوند. اگرچه مشاوران مدیریت بسیار سخت کار می کنند، آنها اغلب می گویند که همه اینها ارزش آن را دارد زیرا چقدر می توان در کار یاد گرفت که می تواند در نقش های دیگر اعمال شود.

معایب شغلی مشاوره مدیریت:

فقدان نتایج ملموس

اگر به دنبال شغلی هستید که در آن کار شما نتایج ملموس و محکمی داشته باشد، ممکن است مشاوره مدیریت برای شما مناسب نباشد. حتی اگر تیم شما ماه‌ها کار کند و توصیه‌های شگفت‌انگیز غیرقابل انکاری را ارائه دهد، اجرای آن کاملا به مشتری بستگی دارد. مشاوران مدیریت به ندرت می توانند نتایج تمام کار سخت خود را ببینند، زیرا به محض اینکه یک پروژه تمام شد، باید به پروژه بعدی بروند.

استرس و توقعات زیاد

تیم شما و مشتری شما هر دو در شرکت های مشاوره مدیریت خواستار خواهند بود. از آنجایی که شما معمولاً با بزرگترین شرکت‌های جهان کار می‌کنید، معمولاً ریسک آن بسیار زیاد است. این صنعت بسیار سریع است و ضرب الاجل های ثابتی وجود دارد که منجر به ساعات طولانی می شود. گاهی اوقات، شما ممکن است ساعات مشابهی را به عنوان بانکدار سرمایه گذاری کار کنید، اما به اندازه آن غرامت دریافت نخواهید کرد (برای مرجع به مقاله حقوق و دستمزد مشاوره مدیریت 2019 ما مراجعه کنید). در نتیجه، بسیاری از مدیریت ها راضی هستند  سرمایه‌گذاران از کار خارج می‌شوند و به صنایع دیگر می‌روند.

  • عدم وجود محیط خلاق

اگرچه تفکر انتقادی زیادی در مشاوره مدیریت وجود دارد، اما خلاقیت آنچنانی وجود ندارد. به خصوص اگر در شرکت جوان تر هستید، کار زیادی شامل جمع آوری تحقیق و تجزیه و تحلیل داده ها می شود. این وظایف در مقایسه با زمینه هایی مانند مدیریت محصول و کارآفرینی نیاز به خلاقیت زیادی ندارند. اگر شما یک فرد واقعا خلاق هستید که می خواهید محصولات، خدمات یا کسب و کار بسازید، ممکن است مشاوره مدیریت برای شما مناسب نباشد.

 شرکت های مشاور استراتژی

بسیاری از مردم می پرسند که تفاوت بین استراتژی و مشاوره مدیریت چیست؟ مشاوره استراتژی صرفاً یک زیرمجموعه و نوع مشاوره است که در زیر چتر مشاوره مدیریتی گسترده تر قرار می گیرد. امیر کوچ مشاوره استراتژی ارائه می دهد و این سرویس معتبرترین خدمات در بین انواع مشاوره است

خلاصه

مشاوره مدیریت یک حرفه بسیار پر ارزش است، اما برای همه مناسب نیست. ما اطمینان داریم که این مقاله بینشی را در مورد چیستی مشاوره مدیریت و مزایا و معایب آن ارائه می دهد. اگر فعالیت‌های روزانه یک مشاور مدیریت برای شما جالب به نظر می‌رسد، با تیم ما تماس بگیرید تا اطلاعات بیشتری در مورد آنچه برای رسیدن به یک حرفه در مشاوره لازم است، بیابید!

5/5 - (4 امتیاز)